Sikeresen feliratkozott a hirlevelünkre!
Elindítunk egy új sorozatot, melyben folyamatosan bemutatjuk az általunk nyújtott megoldásokat és folyamatosan felvetünk egy-egy problémakört, melyben termékeink, szolgáltatásaink segítséget nyújthatnak, legyen ügyfelünk akár építőipari, technológiai, vagy üzemeltetési területen.
Ahhoz, hogy átfogó képet adhassunk, először szeretnénk röviden bemutatni cégünket. Ehhez visszanyúlunk egy 2009-ben megjelent interjúhoz, melyben ügyvezetőnk és egyben cégünk tulajdonosa,
Az interjút frissítve, kiegészítve bemutatjuk az elmúlt több, mint 15 év rövid történetét.
Egy jó ötlet fél siker, de jó ötletre lelni nem egyszerű dolog. A Burken Kft. tulajdonosa rendelkezik azzal a képességgel, hogy meglát szinte láthatatlan piaci réseket, egészen speciális részterületeket. A kezdetben villamosipari földelésekkel foglalkozó cég profilbővülése is hasonló: radarral földeríti mindazt, ami nem látható, lézerrel pedig letérképezi a valóságot.
Az 1998-ban alapított Burken Kft. fantázianevet visel. A név adásakor az volt a szempont, hogy rövid és megjegyezhető legyen, és lehetőleg Európa egyik országában se okozzon nehézséget a kiejtése. Az alapító hosszú ideig úgy tudta, a szónak nincs jelentése, mígnem egyik ismerőse azzal lepte meg, hogy a nálunk is ismert svéd lakberendezési áruházban található ilyen nevű termék. A szó jelentése „tégelybe” – ha kicsit továbbgondoljuk, megállja a cég tekintetében is a helyét – vállalkozásunk célja, hogy ügyfeleink részére olyan megoldásokat nyújtsunk mely átfogó, minden részletre kiterjedő, komplex egészként állja meg a helyét – mint egy zárható fedelű üvegtároló – átlátható, kezelhető, funkciójában is időtálló megoldás.
Minden kezdet nehéz
Cégünk első lépésként referenciamunkákat vállalt önköltségen. Ezt követően a villamos iparban végeztünk különböző feladatokat. Piaci rést fedezettünk fel a kommunikációs és az erősáramú földelések területén: itt az átlagosnál precízebb munkára és alacsonyabb ellenállású földelésre van szükség. Saját terméket is kifejlesztettünk, de be kellett látnunk, hogy a honi gazdasági környezetet még jobban meg kell ismerni ahhoz, hogy az előállított elektrolitikus földelő-elektródát értékesíteni tudjuk. Így a szolgáltatások értékesítésére került a hangsúly:
Több sikeres diagnosztikai munka után komplett megoldással jelentünk meg a piacon, és komoly referenciákkal is rendelkezik azóta – többek között az MVM-nek, a MOL-nak, az ELMŰ-nek, a MÁV-nak végzett munkákat -, mígnem egy megbízás következményeként bővült a termékpaletta.
Mi van a föld alatt?
- Még a legnagyobb társaságoknál is előfordul, hogy nem tudják, mi van a felszín alatt – állítja Kandra Lajos. – Végül is nem csoda, a közműtérképek nem éppen a legmegbízhatóbbak, és a tudásmenedzsment sem kiforrott Magyarországon. Nem foglalkoznak a vállalkozásoknál felhalmozódó tudás összegyűjtésével, megosztásával, hasznosításával, napra készen tartásával.
Ez történt az Országház előtti parkolóban végzendő földelési munkák előkészítésekor is: nem tudták pontosan, mi van a föld alatt. Márpedig az elektródák elhelyezéséhez fúrni kellett, s ehhez – hogy mást ne fúrjanak meg – azt tudniuk kellett. Így a cég nekiállt felderíteni, hogy milyen technológiák léteznek erre. Kutatómunkánkat siker koronázta: megtaláltuk a talajradarozás geofizikai gyorsvizsgálati módszerét, amit nálunk piacszerűen eddig nem alkalmaztak.
- A talajradar drága, de úgy döntöttünk, megéri: egyrészt segíti a villamosipari földelési munkát, mert kockázatmentessé teszi a fúrásokat, másrészt új üzletág megindítását is lehetővé teszi. És ha már ismerjük a piacot, miért ne értékesíthetnénk a terméket?
Fölvettük a kapcsolatot és partneri szerződést kötöttünk a piacvezető geofizikai gyártó céggel, a svéd Mala GeoSience-szel. Kezdetként azonnal négy talajradart vásároltunk, mert minden antennának más a frekvenciája, mást lehet vele felderíteni. A munkatársak köre pedig geofizikusokkal bővült. A talajradarral közműkeresést, vasúti töltések, útpályatervek rétegeinek vizsgálatát, alállomások alatti kábelek, földelések, alapozások felderítését végezzük.
- Az látszott, hogy az autópálya-építések következményeként a régészet szinte iparággá válik. A talajradarral ez a munka felgyorsítható, hiszen célirányossá teszi a szondázást, nem a vakszerencse dönti el, hogy hol vizsgálódnak – ismerteti gondolatmenetét a cégtulajdonosunk.
Következésképp felkutattuk, milyen lehetőség van arra, hogy részt vegyünk ilyen munkákban. Fáradozásunk eredményesnek bizonyult. Együttműködési szerződés aláírásában valósult meg, amelyet a Magyar Tudományos Akadémia egy cégével, az Archeosztrádával kötöttünk meg: együtt végeztük a feltárásokat a talajradar segítségével.
Mérföldkőnek tekintjük a régészeti munkákban való részvételt, rendkívül sokrétűnek, színesnek tartjuk. Dolgoztunk már Románia területén is. Most már biztos, hogy Nagyszentmiklóson nincs több kincs. Merthogy a talajradarral ez is felderíthető volt, és eldőlt a vita, hogy az eddig ismertté vált értékes leletek mellett rejt-e még meglepetéseket a föld.
A 15 év visszatekintése nem is olyan rövid, mint gondoltuk, így két részben lesz olvasható a bemutatkozó. Következő héten már az elmúlt 5 év változásairól olvashatnak.
OCUPLAN DIVÍZIÓ BURKEN KFT
1037 Budapest, Bokor utca 10., Magyarország
+36 1 415 0220
3d@ocuplan.com