Sikeresen feliratkozott a hirlevelünkre!
Egy régi mezőgazdaság épület felmérését kérték a Burken Kft.-től 2015 szeptemberben. Bár megrendelőnknek volt régi tervrajza az épületről, egy tervezett átépítéshez pontosítások miatt kérte az OCUPLAN díviziónk szolgáltatását. A folyamat első lépéseként lézerszkennerrel felmértük az épületet kívülről és belülről is. A felmérésből nyert pontfelhőket szakképzett és gyakorlott mérnökeink dolgozzák fel, majd elkészítik belőle a megrendelő igényeinek megfelelő 3D építészeti modellt.
Több alkalommal mértünk már hasonló 100 évesnél is régebbi, fa szerkezetű, részben mezőgazdasági épületeket és bár hozzászoktunk a szabálytalanságokhoz, ez az eset még minket is meglepett.
A mért adatok ellenőrzésekor, szembeötlő rendellenességet tapasztaltunk. Az épületet elmetszve a falak alsó síkjához képest egyik oldalon 17, másikon 8 cm-es kifelé irányuló dőlést tapasztaltunk, mely összesen 25 cm-es eltérést jelent az ideális állapottól. Munkatársaink felhasználva eddigi ismereteiket arra jutottak, hogy ez komoly statikai problémára is utalhat. Felkértük építőmérnök kollégánkat, dr. Orosz Sándort, hogy Ő is analizálja a kimutatásainkat és hasonló eredményre jutott, mint kollégáink.
A hasonló sátortetős szerkezetek statikailag nem csak lefelé, hanem kifelé is terhet (hó, szél, önsúly terhekből) jelentenek a falakra.
A mai épületeknél előre, a tető várható terheihez méretezett vasbeton koszorúval fogják össze a falak tetejét, mely ellenáll a kifelé irányuló terheknek (lehet az uralkodó szélirány hatása, a féloldalas hóteher).
Az problémás területen nem volt a tető alatt téglafal, ezért a tető alsó részén lévő vízszintes fagerendáknak (kötőgerenda) kellene összefogni a két kifelé húzó oldalt.
Valószínűleg az okozhatja az anomáliát, hogy ebben a fedélszékben ezen a ponton (és közvetlen közelében) nincs kötőgerenda. Ezt a helyet a képen piros vonallal jelöltünk.
Mit is jelent a dőlés, milyen gondokat okozhat a fennálló probléma? Mivel nem a fal elméleti középpontjában terhel a tető, hanem attól kifelé, úgynevezett külpontosság lép fel. A külpontos terhelés hatására már nem csak nyomó, hanem a belső oldalon húzó erő is ébredhet a szerkezetben, amire nincs méretezve. Változó, növekvő teher hatására (pl. nagyobb hó, erősebb széllökés) ez súlyos esetben akár a progresszív összeomláshoz is vezethet.
A megrendelőt értesítettük a statikai veszélyről, aki szakértőt hívott a problémához.
Milyen konklúziót lehet levonni ebből az esetből? A fenti problémát normál felméréssel nem, vagy alig lehet kiszúrni. A helyszíni felmérésnél jelen volt egy építészmérnök, aki szabad szemmel nem vette észre a 25 cm-es deformációt. A szerkezeti analízis záloga a pontos felmérés! A lézerszkennelés 2cm pontosságú, (ideális feltételek teljesülése mellett ennél pontosabb) kiküszöböli az emberi hibalehetőséget és objektív mérést eredményez.
Kijelenthetjük, hogy minden régi épületnél ajánlott a hasonló pontosságú és színvonalú felmérés a későbbi nagyobb problémák, költségesebb helyreállítások elkerülése végett. De itt nem áll meg az általunk nyújtott szolgáltatás, igény esetén megerősítési tervet is készítünk, így megrendelőink mindent egy helyről kaphatnak meg, így biztosítva a kommunikációs problémák elkerülését, idő és költséghatékonyabb, megoldást eredményezve.
Lézerpontos felmérés, vizsgálat és megerősítési terv egy kézből - Burken Kft. Kérje munkatársunk segítségét a következő linkre kattintva: Statikai kérdések
Zöld színnel jelöltük az idealizált síkokat, a piros szín felé haladva egyre nagyobb az adott szerkezet függőlegestől való eltérése.
Anomália a fedélszéken - piros színnel jelölve a hiányosság.
OCUPLAN DIVÍZIÓ BURKEN KFT
1037 Budapest, Bokor utca 10., Magyarország
+36 1 415 0220
3d@ocuplan.com